Gmina Wałbrzych

Wałbrzych, to drugie co do wielkości, 120-tysięczne miasto na Dolnym Śląsku. Lider Aglomeracji Wałbrzyskiej, lokalne centrum przemysłowe, usługowe i edukacyjne. Dla setek tysięcy turystów ważny etap regionalnych wędrówek. To przykład miasta, które przeszło ogromną metamorfozę na przestrzeni ostatnich kilku lat. Co roku w mieście można zaobserwować efekty kolejnych inwestycji w postaci nowych dróg czy infrastruktury mieszkalnej.

Miasto od lat szczyci się czystym powietrzem, duża ilością zieleni, 52 km szlaków turystycznych i ponad 170 km tras rowerowych. Dwie trzecie jego powierzchni, to tereny leśne i rolne malowniczo rozrzucone na zboczach i w dolinach Górach Wałbrzyskich. Wałbrzych to także jedno z największych w Europie Środkowej centrów przemysłu motoryzacyjnego. Obok potężnych zakładów Toyoty, produkuje tu m.in. NSK, Faurecia i Ronal.

Bardzo cieszy nas perspektywa przystąpienia do inicjatywy Makroklastra.

Zaproszenie Wałbrzycha do tego projektu stanowi kolejny krok w naszych wspólnych działaniach. Jest to współpraca mająca na celu połączenie trzech filarów: samorządu, biznesu i nauki.

Dr Roman Szełemej, Prezydent Wałbrzycha