Kluczowym polem aktywności NASK są działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa internetu. Za reagowanie i koordynację działań w tym obszarze zajmuje się m.in. zespół CERT Polska. NASK jest również jednym z Zespołów Reagowania na Incydenty Komputerowe tzw. CSIRT, który z kolei koordynuje obsługę incydentów zgłaszanych przez operatorów i dostawców usług, samorząd terytorialny i innych użytkowników. NASK prowadzi rejestr nazw w domenie .pl oraz punkt kontaktowy Dyżurnet, który reaguje na anonimowe zgłoszenia otrzymywane od internautów o potencjalnie nielegalnych materiałach, głównie związanych z seksualnym wykorzystywaniem dzieci.
NASK współtworzy także profesjonalne zaplecze analityczne oraz badawczo-rozwojowe w zakresie opracowywania rozwiązań zwiększających efektywność, niezawodność i bezpieczeństwo sieci teleinformatycznych oraz innych złożonych systemów sieciowych. Pion analityczny instytutu tworzą zespoły prowadzące badania nad m.in. sztuczną inteligencją, sieciami sensorów, IoT i aplikacjami mobilnymi, technologiami optycznej kryptologii kwantowej do ochrony wymiany danych czy systemem pozwalającym na wykrywanie zagrożeń bezpieczeństwa oraz prób oszustw i wyłudzeń w czasie rzeczywistym za pomocą analizy komunikacji użytkowników.
Tym, co wyróżnia Instytut od ściśle komercyjnych przedsiębiorstw jest podejście do tworzenia rozwiązań dla obecnych i przyszłych potrzeb klientów. W instytucie NASK, badacze komercyjny problem ujmują w ramy nauki, by za pomocą jej narzędzi, nierzadko szerszych i bardziej abstrakcyjnych, dojść do wyników nie tylko satysfakcjonujących, ale również innowacyjnych.
Jako państwowy instytut badawczy, chcemy być wszędzie tam, gdzie w centrum zainteresowania jest bezpieczeństwo.
Chcemy nie tylko współtworzyć społeczność, która zajmuje się tym tematem, ale przede wszystkim dostarczać praktyczną wiedzę, narzędzia i rozwiązania, które są kluczowe dla obywateli/ek i gospodarki. W trosce o polskie cyberbezpieczeństwo powinniśmy budować solidne partnerstwa.